Sidor

fredag 24 april 2015

Blommig fredag - tema Bästa (trädgårds)vänner!

Under tiden jag har bloggat har nog den största lyckan varit alla de vänner och bekanta jag har samlat på mig. Precis som antalet växter ökar för varje år i trädgården så ökar antalet trädgårdskontakter.





De här trädgårdskontakterna har jag mött hemma i deras trädgårdar, på mässor, på trädgårdsresor, via instagram, bloggar och på facebook. Vissa enbart via ord och bild men faktiskt flera även i verkliga livet. Vissa har jag träffat en hel hög med gånger. Andra inte fullt så många. Vissa finns nära rent geografiskt. Andra finns i andra delar av Sverige och faktiskt även i andra delar av världen. Vissa har fortsatt att vara just trädgårdskontakter medan andra har blivit vänner. Och vissa räknar jag rent av till mina finaste.





Tänk vilken lycka att få träffa nya vänner i vuxen ålder som delar ens största intressen. Som öppnar sina hem, trädgårdar och hjärtan. Som delar fröer, plantor och mängder med kunskap. Som smittar sitt intresse så man går med i den ena (mer obskyra) intresseföreningen efter den andra. Som reser 100-tals mil för att träffas och skapa samma minnen. Som hjälper och stöttar och till och med gräver åt en. 





Jag känner mig så oerhört rik som får ha er alla - alla mina bästa trädgårdsvänner! Tack!





Trevlig helg!



18 kommentarer:

  1. Visst är det så, även om man inte har träffats, så känns det som vänner man delar ett intresse med. Ha det gott! Marika

    SvaraRadera
  2. Ja en blogg och ett intresse kan ge många nya vänner - visst är det fantastiskt!
    Önskar dig en fortsatt fin fredag!
    Eva

    SvaraRadera
  3. Vilken härlig blandning av bilder på vänner. Värme!
    Trevlig trädgårdshelg!

    SvaraRadera
  4. Vilken rikedom du visar upp i dina bilder! För visst är det något alldeles speciellt att få nya vänner i vuxen ålder - som dessutom delar samma intresse. Härligt och väldigt hoppfullt!!
    Ha en riktigt fin helg!
    /Annika

    SvaraRadera
  5. Så härligt! Det är verkligen en ynnest att få ha så många vänner som delar samma intresse.
    Ha en skön helg!
    Milla

    SvaraRadera
  6. Underbart skrivet och så sant...!!!
    Bloggvänner är bland det trevligaste som går att få....så givmilda och uppmuntrande...förgyller alltid ens dag....=)

    Kram Ninni

    SvaraRadera
  7. Så flott du skriver om bloggvennene dine! Jeg har bare blogget siden juli, men føler allerede at ejg begynner å kjenne mange i bloggverden. Har ennå ikke møtt noen persomlig, men legger igjen mange klemmer på innleggene rundt omkring. Her kommer en til deg også. Klem fra Anne-Kristin

    SvaraRadera
  8. Vilket fint inlägg!
    Så många trevliga människor man träffar, både via kommentarer och i verkliga livet genom bloggandet. Och tänk så mycket man lär sej!
    Ha en riktigt trevlig trädgårdshelg!

    SvaraRadera
  9. Åh vilket härligt inlägg och vilken skara glada människor och fantastiska trädgårdar du har besökt.bilderna är ju jätte fina!
    Ha det gott! Kram Ewa :)

    SvaraRadera
  10. Ja, lilla fina vackra vän. Visst är alla vännerna det mest underbara :D

    Det är så knäppt att jag verkligen hela tiden längtar efter alla... Hela tiden!
    Vill träffa alla varje dag! Men eftersom ni alla inte bor grannar med mig så får jag längta och för eller senare syns vi igen :)

    Och det ÄR verkligen en speciell vänskap <3

    Luv U!

    SvaraRadera
  11. Jaaa… håller helt med. Vännerna är de bästa. De nära. Eller långt borta. Som en bukett blommor i olika färger och former. Kontakt på olika sätt men med ett gemensamt: ett stort hjärta för trädgård och den varma miljö trädgården är. Vilken lycka att få finnas med på ditt collage allra finaste vännen.

    Dags att ses snart väl :-) :-) Ett långskott: Ska faktiskt till Trädgård'n i Söderfors på fredag… Hörs på FB :-)

    Stor kram
    Charlotte

    SvaraRadera
  12. Underbaraste Anna-Karin!
    Din vänskap värderar jag högt och dyrt och vår roadtripp är ett av de bästa minnen jag har :-)
    Stor kram Hélena

    SvaraRadera
  13. Du skriver så fint som alltid! Ja visst är det underbart med trädgårds vänner. Människor som delar ens intresse är så roligt!!! Vi kanske ses på Trädgård'n i Söderfors på fredag???!! Jag ska dit!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Åh! Det vore toppenkul att ses! Jag kommer att hänga på låset... ;) Ska spana efter dig!
      Kram!

      Radera
  14. Visst är det fint med trädgårdsvänner. Så olika, men ändå så lika med gemensamma kärleken till växter och odling.
    Allt gott
    Anette

    SvaraRadera
  15. Härligt med trädgårdsvänner, gemensamma minnen och växtminnen det för med sig. Fint reflekterat!

    Kram, Carina

    SvaraRadera
  16. Men gulle! Det här inlägget hade jag helt missat <3
    Så glad för att du är i mitt liv!

    SvaraRadera
  17. Tack snälla för att jag får vara med bland dina trädgårdsvänner. I år har jag tänkt att du ska få välja en dag när jag kan besöka din trädgård. Hör av dig!
    Kram

    SvaraRadera

Tack snälla för att du vill lämna ett litet avtryck! Jag blir så himla glad! :)
Frågor svara jag gärna på men eftersom minnet ibland är kort så svarar jag här.