Sidor

måndag 12 januari 2015

Månadsbilden januari 2015

Visst ser det väl nästan ut som om våren är här? När månadsbilden togs liknande det mer mars än januari. Det kan man ju inte säga idag. -17 grader och nästan en halvmeter snö.


Månadsbilden, januari 2015

Och även om det påminner en del om våren så ser trädgården inte speciellt inbjudande utan snö. Mer magi var det i december. Lyckades pricka en av de få snöiga dagarna med fotograferandet. Och det är precis sådana här dagar som den lilla häcken av japansk järnek gör sig som allra bäst. 


Månadsbilden, december 2014

Och på tal om magi. Passade faktiskt på att ta en "månadsbild" häromkvällen, mitt emellan snöovädren. 




Som jag skrev igår ser det nästan ut som någon hällt en extremt stor tunna marängsmet över hela trädgården.




Kram,

8 kommentarer:

  1. Du har helt rätt. En stor burk med marängssmet har vält över er trädgård eller är det kristyr? Vackert är det i alla fall :)

    SvaraRadera
  2. Det er noe med snøen altså, så vakkert, det dekker over mye. En slags romantisk magi :) Ha en finfin uke!

    SvaraRadera
  3. En trädfårdsom din med staket. häckar och buskar i olika höjder gör det vackert med snön över allt.
    Har haft en fundering på att göra månadsbilden till en veckobild, för så många olika skiften på månaden det är utan att vi få det med i månadsbilden.Här är varannandagsväder just nu. Varmgrader och slask lite regn kommer med.Så det där med snö i år verkar vara en stor dröm bara
    Önskar dig en fin vecka
    Kram Meta

    SvaraRadera
  4. Jättefina månadsbilder. Vi har +6,5° och ösregn.
    Kram Maria

    SvaraRadera
  5. Fint med marängsmeten, jag gillar den :).

    Kram

    SvaraRadera
  6. så vackert med all snö, men som sagt, det gäller att passa på med fotandet. Ena dagen vykortsvackert, nästa barbacke och grågrönt, som här idag.

    Allt gott
    Aentte

    SvaraRadera
  7. Himla härligt med snö framför allt om den lägger sig ett tag :) Häcken av järnek är så fin och dekorativ.
    Varma hälsningar,
    Sofie

    SvaraRadera
  8. Mmmm, fint är det... på bild :)

    Här har det mesta smält bort nu men lämnat en knögglig isgata så det går knappt att vara ute i trädgården. I morse när jag skulle ge hönsen mat så funderade jag på att lägga mig på knä och krypa :)
    Angående månadsbilder (flikar) på Blogger... Jag har ju 2 flikar sedan tidigare men nu har jag helt glömt bort hur jag skapar en ny flik!?? Om du vet hur så kan du väl skicka ett PM till mig på FB??

    Kramar i massor :)

    SvaraRadera

Tack snälla för att du vill lämna ett litet avtryck! Jag blir så himla glad! :)
Frågor svara jag gärna på men eftersom minnet ibland är kort så svarar jag här.