Sidor

onsdag 10 september 2014

Rapport från ett sagorike

En av de absolut varmaste dagarna i somras besökte jag Sanda Cottage för första gången. Sanda Cottage är Veronicas, Stefans och hunden Rasmus alldeles egna sagorike.




Jag har sett mängder med bilder från Sanda. Och hört mängder med lovord om den magiska trädgården. Men ändå är det inte helt lätt att föreställa sig hur det skulle se ut när jag väl var på plats. Och nu fick jag äntligen uppleva Sanda i verkligheten.




Ni som varit där eller läser Veronica blogg vet att trädgården innehåller ett nästan oändligt antal olika trädgårdsrum. Alla med en helt egen karaktär och känsla. Lite galet men framförallt helt underbart befriande och inspirerande! Precis som ett sagorike ska vara.





Det är otroligt välskött och det finns mängder med fina detaljer. Och växtglädjen är enorm!





Se bara på surjordsrabatten med alla vackra blad, kombon perukbuske tillsammans med renfana, den limegrön tobak tillsammans med supersnygga temyntan. Och den ljuva rosen med knalligare kompisar i bakgrunden. Jag gillart!




Fina, fina vänner! Tack för att jag fick komma. Och tack, tack för alla växter som jag fick med mig.
Vi ses snart igen! <3




Kram,


11 kommentarer:

  1. Förstår att det var en upplevelse att få besöka denna trädgård som ser så spännande ut och kul att träffas IRL
    Allt gott
    Anette

    SvaraRadera
  2. Tänk vad härligt de är att få komma och se det vi ser små sekvenser av på bloggen. Så vackert hon har det. Bara njuter av dina bilder.
    Ha en go torsdag
    kram Meta

    SvaraRadera
  3. Jag kan bara hålla med! En underbar trädgård med massor av fina detaljer att upptäcka!/ Kram Titti

    SvaraRadera
  4. Det ser verkligen ljuvligt ut.
    Kram Malena

    SvaraRadera
  5. Jättefin trädgård! Mycket inspiration där.
    Kram Maria

    SvaraRadera
  6. Jättefin trädgård! Mycket inspiration där.
    Kram Maria

    SvaraRadera
  7. Sagorike det var en bra beskrivning!
    Fantastiskt fina kort!

    Ha det gott!
    /Ruben

    SvaraRadera
  8. Bonjour,

    Si ce n'est pas le paradis ! qu'en est-il alors !
    Merci pour le partage d'aussi merveilleuses photos.

    ❁ Gros bisous ❁

    SvaraRadera
  9. Så mysigt det ser ut, superfina bilder!
    Kram
    Katarina

    SvaraRadera
  10. Så vackert och välskött det ser ut. Det är verkligen jätteroligt att få besöka andras trädgårdar!

    Hoppas att du får en riktigt fin dag!
    //Linda

    SvaraRadera
  11. Så härligt med verkliga upplevelser både av trädgård, miljö och trädgårdsmästare. Ser väldigt fint ut och fina bilder.

    Kram, Carina

    SvaraRadera

Tack snälla för att du vill lämna ett litet avtryck! Jag blir så himla glad! :)
Frågor svara jag gärna på men eftersom minnet ibland är kort så svarar jag här.