Sidor

tisdag 19 juli 2011

Första skörden av Aprelsky

Jag har aldrig provat att odla gurka tidigare. Bara squash med blandat resultat. Men så bra det blev. Kommer definitivt att fortsätta med det även andra år. Än så länge är inte skörden så stor - en gurka - men vansinnigt god! :)



Sorten som jag odlar heter 'Aprelsky' och är en självpollinerande gurkhybrid. Jag fick fröerna som bonusfrön. Annars hade jag inte vågat ge mig på det eftersom jag inte har något växthus. Jag odlar dem i kruka mot en varm och skyddad södervägg.


'Aprelsky'  - inte snygg men god! 

Kram, 


6 kommentarer:

  1. Hihi gör ju inget hur den ser ut- bara den är smarrig;) härligt med egenodlat. Kram Johanna

    SvaraRadera
  2. alltid roligt då man lyckas!
    det ger mersmak; nästa år har du flera plantor redan =)
    ha de bra
    susanne

    SvaraRadera
  3. Vad roligt att du har fått din första gurka. Jag har odlat "Marketmore 76" i år och fåt tmassor utan växthus. Jag har några fönster mot en södervägg och där trivs de kanon. Har skördat första jag med och de är verkligen goda. Kanske ska prova din sort nästa år också.

    Kram Teres

    SvaraRadera
  4. Det är ju, som bekant, insidan som räknas:)

    SvaraRadera
  5. Fina gurkor du har! Gurka är himla bra att odla själv, smaken blir ganska annorlunda än köpegurkor. kram Sophia

    SvaraRadera

Tack snälla för att du vill lämna ett litet avtryck! Jag blir så himla glad! :)
Frågor svara jag gärna på men eftersom minnet ibland är kort så svarar jag här.