Sidor

fredag 5 november 2010

Afternoon tea med traderavinster

Tjoohoo.. titta vad jag har budat hem på tradera! :) Två fina gamla tesilar. Eftersom jag är en tedrickare av rang så kommer de att komma till väl användning! :)








De underbara kopparna har vi fått från mannens mormor i bröllopsgåva. Engelskt benporslin "Tuscan". Hon fick dem i sin tur när hon fyllde 20. De är alltså över 60 år gamla.

Ha en skön kväll! Det ska jag ha ... Mannen kom hem med hämtmat från Gävle Gourmetservice... ;)

Kram,

7 kommentarer:

  1. Så fina! Jag måste börja titta på Tradera, det är alldeles uppenbart! Trevlig kväll!
    Kram,
    Katarina

    SvaraRadera
  2. Jättefin kopp och somriga besökare. Nu vart jag nyfiken, är det lavendelkakor du njuter av till ditt te?

    SvaraRadera
  3. ohhhhhhhhhh de var underbar, hmm te sugen blev jag nu. fick en ljuvlig julteblandning från harrods av syster mi idag, den får det bli!!!
    må gott vännen, varmkram lotten

    SvaraRadera
  4. Hej där i landet krokus...

    Vilka fina koppar och vad fina bilderna blir med den bakgrunden!
    Tack för din goa kommentar det värmer och gör att jag lättare kämpar vidare.
    Ha en skön helg
    Annika

    SvaraRadera
  5. Vilka fynd du gjort! Väldigt vackra koppar och foton som får mig att bli sugen på te fast jag är kaffedrickare. Ha en bra helg.
    Kram

    SvaraRadera
  6. Hej, de var ju jättefina...
    kommer säkert till god användning..
    Kram Malin

    SvaraRadera
  7. Här var en blogg jag inte tror att jag sett förut, så trevligt! Dessutom skriver du om två av mina absoluta favoritämnen; trädgård och te!!! Jag är också en tedrickare av rang och det var väldigt fina tesilar du hittat måste jag säga!!!
    Ha det gott i höstmörkret önksar Växthusmadam

    SvaraRadera

Tack snälla för att du vill lämna ett litet avtryck! Jag blir så himla glad! :)
Frågor svara jag gärna på men eftersom minnet ibland är kort så svarar jag här.